Choď na obsah Choď na menu
 


Štandart

23. 12. 2008

Maltézsky psík (pinč)


Originálny názov plemena : Maltese

Krajina pôvodu : Stredomorie

Doba vzniku : Stredovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14-15 rokov

Hmotnosť : 3-4 kg

Výška : 20-25 cm

História
Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov vôbec. Pravdepodobne pochádza z jadranského ostrova Mljet, z ktorého bolo tiež odvodené jeho meno. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tento pes pochádza z ostrova Malta. Patronát nad týmto plemenom má však od roku 1989 Taliansko. V stredoveku býval spoločníkom vysokej šľachty, od antiky až po novovek bol obľúbeným spoločníkom vznešených dám. Maltezáčik patrí do skupiny bišónov, je však isté, že predkovia všetkých týchto, dnes už samostatných a vyšľachtených plemien, pochádzajú zo Stredomoria, kde si ich bohatá aristokracia držala len pre potešenie a pre zvýšenie spoločenskej prestíže.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad
Maltezáčik je malý, elegantný pes, s nízko posadeným, kompaktným telom s rovným chrbtom. Hlava je stredne veľká s tmavými očami a čiernym nosom. Uši sú nasadené vysoko, sú dlhé a priliehavé, bohato osrstené. Chvost je nasadený v línii chrbta a je nesený v oblúku nad chrbtom.

Srsť a farba srsti
Srsť je veľmi dlhá, hustá a lesklá, rovná a hodvábna, bez podsady. Na tele je dlhšia než výška v kohútiku a splýva k zemi ako prikrývka. Na hlave je srsť tiež veľmi dlhá, na chvoste splýva na jednu stranu trupu. Farba srsti je čisto biela, prípustný je odtieň bledej slonoviny.

Spoločenská charakteristika
Maltezáčik je príjemný pes, ktorý má rád ľudí a nevyhľadáva konflikty ani s ostatnými psami, ani s inými zvieratami. K cudzím ľuďom sa chová zdržanlivo, známu návštevu však priateľsky uvíta.

Vzťah k deťom
Je to veľmi prítulný a živý pes, ktorý deti miluje, a veľmi rád sa zúčastní ich hier.

Výchova
Maltézsky psík je inteligentný, vyrovnaný pes, ktorý sa dobre učí, preto jeho výchova nebýva náročná. Základný výcvik poslušnosti je však nutnosťou. Jeho výchova však nesmie byť príliš tvrdá ani prísna, pretože je veľmi citlivý.

Držanie
Maltezáčik je typický rodinný pes, ktorého je vhodné chovať v byte. Uspokojí sa s malým brlôžkom v kľudnej časti bytu, kde môže nerušene odpočívať. Pokiaľ je zavretý sám v miestnosti, chápe to ako trest, preto je treba zaistiť mu voľný pohyb po celom byte.

Pracovné využitie
Tento pes je rýdzo spoločenské plemeno, a ako také sa nevyužíva k žiadnej práci.

Pohyb
Maltezáčik potrebuje dostatok pohybu, ale nevyžaduje príliš dlhé vychádzky. Pokiaľ s ním však na nejaký výlet vyjdete, prispôsobí sa vám, a rád vás bude doprevádzať.

Starostlivosť
Pokiaľ chcete mať maltezáčika vo výstavnej kondícii, potrebuje jeho srsť mnoho starostlivosti a pozornosti. Každodennú starostlivosť uľahčí výber kvalitnej kozmetiky a pomôcok. Pokiaľ sa srsti tohoto psíka budete venovať denne, postačí vám k tomu pár minút. Veľmi dôležité je každodenné prečesávanie a kartáčovanie v období, keď sa mení srsť zo šteňacej na dospelú. Pes si v tomto období na pravidelné česanie navykne a prehĺbi sa tým aj váš vzájomný vzťah. Pokiaľ chcete mať maltezáčika iba na maznanie, stačí kúpanie asi raz za 1-2 mesiace s použitím kvalitného šampónu a kondicionéra. Denne je nutné čistiť oči a srsť pod očami, aby sa nevytvárali škaredé stopy po slzách, čomu možno predísť použitím špeciálneho roztoku. Keď je srsť vysušená, použite olej. Pokiaľ však chováte výstavného psa, kúpanie musí byť častejšie, asi raz za týždeň, až 14 dní. Starostlivosť o srsť výstavného psa nájdete nižšie v rubrike „Príprava na výstavu“.

Strážne využitie
Maltezáčik je veľmi ostražitý psík, ktorý neznámeho návštevníka privíta štekotom, ale inak nie je ku stráženiu vhodný.

Vhodné športy
Agility; obratnosť

Najčastejšie nemoci
Epifora – výtok sĺz; trichofýcia; luxácia jabĺčka; stomatitída a zubný kameň; tracheálny kolaps

Príprava na výstavu
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Výstavného psa je nutné kúpať raz za týždeň až 14 dní. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.

Výživa šteňaťa
V šteňacom veku je výživa veľmi dôležitá, pretože pes v tomto období rýchle rastie. K jeho dobrému vývoju je potrebné podávať kvalitné krmivo, určené pre šteňatá.

Výživa dospelého psa
Kvalita potravy má veľký vplyv na kvalitu srsti, preto maltezáčik vyžaduje kvalitné krmivo.

Výživa starého psa
Pes – senior už nespotrebuje také množstvo potravy, ako dospelý, aktívny pes. Nie je preto vhodné zaťažovať jeho organizmus krmivom pre dospelých psov, ale pozvoľna prejdite na kvalitnú ľahkú stravu pre seniorov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Maltezáčik je veselý a prítulný pes, ktorý sa rád mazná. Pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti a lásky, bude vám oddaným, nežným a krásnym priateľom, ktorý vás bude doprevádzať na každom kroku.
http://www.psi-kocky.cz/files/eric.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

tečúce očká

(maltese, 8. 1. 2018 16:41)

nikde neviem vyčítať aký prípravok odstráni to zafarbenie okolo očí, ja jej tu srsť strihám ale nevyrezá to pekne, neustále jej tie oči tečú, niekolko krát denne jej to utieram toaleťákom, borova voda je nula bodov, umyvam jej to tamponom a teplou vodou, no ajtak to ma zafarbene... by som chcela vedieť ako to riešia ludia ktorí maju vystavnych psov, určite na to je prípravok, no všade len o borovej vode čítam ktorá nepomáha...

Hrizanie

(Kristína, 5. 3. 2017 21:39)

Ahojte mám taký problém mám minimaltezáka (ako inak XD) no a jedná sa o to že má 8 týždňov a strašne hryze nonstop :( no a bolí to :( už sa mi raz stalo že mi išla krv ... čo mám robiť?

Re: Hrizanie

(noa, 8. 1. 2018 16:37)

ty máš kolko rokov? 8? je normálne že ked je to štena chce sa hrať... ja mám polročnú a tiež sa tak zabáva že mi obhryza ruky, prsty... snád sa z trochu krvičky nepo*ka*káš... hlavné je aby bolo očkované pravidelne a treba mu kúpiť hračky na hryzenie, rozne pochúťky žuvacie kostičky, všeličo jesto... aj moja má a rada to hryzie...

Alergia ?

(Lolly, 10. 10. 2017 11:48)

Ahojte, chcem sa spýtať veľmi chceme psa ale mamina je alergická na srsť. Je maltezak hypoalergenny ? Môže bývať s maminou ?

Re: Alergia ?

(nevieme, 8. 1. 2018 16:33)

a má alergicku reakciu ked hladká psa? ja som podla alergologických testov tiez alergicka na psy, no nemám problem, vždy sme mali doma psa a aj ja mám maltezaka a spí so mnou v posteli a nemám problemy,... ale na mačky alergická som, ked pohladkám psa na dvore ktory sa hrava s mačkou ruky si idem do krvi doškriabať...

chcem len napisat

(marek, 12. 8. 2017 4:17)

chcem len napisat ze to uz je tri roky co som mal tiez maltezacika... ako rad hovorim bol to maly psik ale so srdcom leva :-) proste..bol to clen rodiny ktoreho som sa nesnazil nahradit a ani nikdy nenahradim... bol uzasny

Re: chcem len napisat

(Meggi, 19. 10. 2017 11:44)

no nám pred pár dnami odišla do nebíčka Belinka, milovali sme ju, nebolo jej žial pomoci, podla veterinára už mala svoj vek 15 rokov, no a bolí to.....ked človek má 15 rokov spoločníka, verného spoločníka, tak to k...a bolí

Re: Re: chcem len napisat

(marek, 17. 11. 2017 0:09)

viem ako ti je....ten moj mi odisiel na rukach... doslova... nechcel.. bojoval... ale zivot je taky

kupa maltézačika k 12 ročnej fenke maltézaka

(Meggi, 19. 10. 2017 11:41)

ahojte, poprosila by som o pomoc, či s tým má niekto skusenost, predneedávnom nám odišla do neba Belinka 15 ročná maltezačka, máme po nej ešte jej dcéru Meggi 12 ročnu maltezačku, zvažujeme kupu malého šteniatka maltézačika k Meggi aby sa necítila sama / aj ked naši su už na dôchodku a robia jej celý den spoločnost / len neviem či by to zniesla Meggi nového malého psíka, alebo máte niekto skusenosti ?
Dakujem

Povaha

(Maťa, 8. 4. 2017 0:55)

Dobrý..V decembri sme našli maltezaka podľa veterinára ma asi 3roky...Rýchlo si u nás zvykol a napodiv aj naši psi ho prijali..Je pritulny, poslušný a hravý len nejak sa mu začala meniť správanie voči mne...vrči a ceri na mňa zuby a neviem prečo :( na ostatných členov domácnosti tak nereaguje...Keďže som s ním doma najčastejšie začínam mať z neho trocha strach (vyzerá drsne)chcem sa spýtať kde robím chybu a ako sa mám k nemu správať?..Za radu ďakujem

Re: Povaha

(marek, 12. 8. 2017 4:21)

ak mam za seba napisat moja mama mala rovnaky problem... krmila ho vencila ho ale aj tak si dovoloval.. a ona sa dal.. potom to skusil na mna... dal som mu pocitit kto je vodca svorky... nebudem opisovat ako lebo by sa to asi nestretlo s porozumenim.... podla mna ta nerespektuje a prejavuje svoju dominanciu.. a bud si ista... ak tento boj nevyhras... budes mat tazky zivot

Maltezačik

(Saška, 19. 7. 2017 16:53)

Maltezačik je veľmi krasny a mate pravdo su to skvele psi

Výcvyk

(Bianca, 8. 11. 2016 16:58)

Chcem sa opýtat ako mam naučiť maltezačku aby bola doma sama. Ma 3 mesiace aj dva týždne avšak si snou nevieme rady ... viem že potrebuje čas aby si zvykla, ale vôbec realne že si zvykne ? Neskutočne vyvádza keď odchadzame z domu a pravdaže dáva hlasne najavo že nie sme doma neustale po celý čas Zda sa nam ako keby mala panicky strach zo samoty.

Re: Výcvyk

(Anka, 25. 1. 2017 16:40)

Daj jej tvoju nosenu ponozku.Viem nie je to prilis hygienicke ale psik najviac na ponozke citi tvoj pach.

Problém so srsťou

(Laura Korimová, 3. 11. 2016 15:06)

Dobrý deň, mám maltezaka - fenku. Má 6 rokov, je hravá a aktívna no už pár mesiacov pozorujem jej sfarbenie srsti do slabo hneda, najskôr to mala okolo očí no postupne sa jej to rozšírilo na labkach a trochu na brušku. Vie mi prosím niekto poradiť čo mám robiť? Veterinarka hovorí že je to pigmentom ale podla mňa je na niečo alergická pretože nikdy pred tým to nemala v takomto štádiu.

Starostlivosť

(Jesika Hlinkova, 5. 10. 2016 14:11)

Chcela by som sa opýtať koľko jedla mu mam dať a či je vhodny medzi väčší počet detí napr.20 alebo okolo 32

Re: Starostlivosť

(anka revakova, 18. 10. 2016 21:46)

Maltezak miluje deti

Re: Starostlivosť

(anka revakova, 18. 10. 2016 22:05)

Ahoj Jesika ja mam maltezacka uz 10 rokov skusala som mu davat varenu stravu ale to mu nerobilo dobre tak som presla na granulky a s tym je spokojny.Papka tri razi do dna v malych davkach po kazdom venceni vencim tri razi do dna.Davkovanie granul je na zadnej strane sacku granul podla kil psika.Neodporucam krmit maltezaka iba raz do dna stane sa pazravim a je schopny zjest vonku kadeco.

Môže byť....?

(nestaraj sa, 17. 6. 2016 15:54)

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať či môže byť aj v byte??

Re: Môže byť....?

(Vlado, 8. 8. 2016 21:05)

Maltezačik je vhodny len do bytu,vlastnim mini maltezačku už 10 rokov a doporučujem toto plemeno každemu,je to mile,pritulne,nekonfliktne stvorenie.