Choď na obsah Choď na menu
 


Štandart

23. 12. 2008

Maltézsky psík (pinč)


Originálny názov plemena : Maltese

Krajina pôvodu : Stredomorie

Doba vzniku : Stredovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14-15 rokov

Hmotnosť : 3-4 kg

Výška : 20-25 cm

História
Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov vôbec. Pravdepodobne pochádza z jadranského ostrova Mljet, z ktorého bolo tiež odvodené jeho meno. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tento pes pochádza z ostrova Malta. Patronát nad týmto plemenom má však od roku 1989 Taliansko. V stredoveku býval spoločníkom vysokej šľachty, od antiky až po novovek bol obľúbeným spoločníkom vznešených dám. Maltezáčik patrí do skupiny bišónov, je však isté, že predkovia všetkých týchto, dnes už samostatných a vyšľachtených plemien, pochádzajú zo Stredomoria, kde si ich bohatá aristokracia držala len pre potešenie a pre zvýšenie spoločenskej prestíže.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad
Maltezáčik je malý, elegantný pes, s nízko posadeným, kompaktným telom s rovným chrbtom. Hlava je stredne veľká s tmavými očami a čiernym nosom. Uši sú nasadené vysoko, sú dlhé a priliehavé, bohato osrstené. Chvost je nasadený v línii chrbta a je nesený v oblúku nad chrbtom.

Srsť a farba srsti
Srsť je veľmi dlhá, hustá a lesklá, rovná a hodvábna, bez podsady. Na tele je dlhšia než výška v kohútiku a splýva k zemi ako prikrývka. Na hlave je srsť tiež veľmi dlhá, na chvoste splýva na jednu stranu trupu. Farba srsti je čisto biela, prípustný je odtieň bledej slonoviny.

Spoločenská charakteristika
Maltezáčik je príjemný pes, ktorý má rád ľudí a nevyhľadáva konflikty ani s ostatnými psami, ani s inými zvieratami. K cudzím ľuďom sa chová zdržanlivo, známu návštevu však priateľsky uvíta.

Vzťah k deťom
Je to veľmi prítulný a živý pes, ktorý deti miluje, a veľmi rád sa zúčastní ich hier.

Výchova
Maltézsky psík je inteligentný, vyrovnaný pes, ktorý sa dobre učí, preto jeho výchova nebýva náročná. Základný výcvik poslušnosti je však nutnosťou. Jeho výchova však nesmie byť príliš tvrdá ani prísna, pretože je veľmi citlivý.

Držanie
Maltezáčik je typický rodinný pes, ktorého je vhodné chovať v byte. Uspokojí sa s malým brlôžkom v kľudnej časti bytu, kde môže nerušene odpočívať. Pokiaľ je zavretý sám v miestnosti, chápe to ako trest, preto je treba zaistiť mu voľný pohyb po celom byte.

Pracovné využitie
Tento pes je rýdzo spoločenské plemeno, a ako také sa nevyužíva k žiadnej práci.

Pohyb
Maltezáčik potrebuje dostatok pohybu, ale nevyžaduje príliš dlhé vychádzky. Pokiaľ s ním však na nejaký výlet vyjdete, prispôsobí sa vám, a rád vás bude doprevádzať.

Starostlivosť
Pokiaľ chcete mať maltezáčika vo výstavnej kondícii, potrebuje jeho srsť mnoho starostlivosti a pozornosti. Každodennú starostlivosť uľahčí výber kvalitnej kozmetiky a pomôcok. Pokiaľ sa srsti tohoto psíka budete venovať denne, postačí vám k tomu pár minút. Veľmi dôležité je každodenné prečesávanie a kartáčovanie v období, keď sa mení srsť zo šteňacej na dospelú. Pes si v tomto období na pravidelné česanie navykne a prehĺbi sa tým aj váš vzájomný vzťah. Pokiaľ chcete mať maltezáčika iba na maznanie, stačí kúpanie asi raz za 1-2 mesiace s použitím kvalitného šampónu a kondicionéra. Denne je nutné čistiť oči a srsť pod očami, aby sa nevytvárali škaredé stopy po slzách, čomu možno predísť použitím špeciálneho roztoku. Keď je srsť vysušená, použite olej. Pokiaľ však chováte výstavného psa, kúpanie musí byť častejšie, asi raz za týždeň, až 14 dní. Starostlivosť o srsť výstavného psa nájdete nižšie v rubrike „Príprava na výstavu“.

Strážne využitie
Maltezáčik je veľmi ostražitý psík, ktorý neznámeho návštevníka privíta štekotom, ale inak nie je ku stráženiu vhodný.

Vhodné športy
Agility; obratnosť

Najčastejšie nemoci
Epifora – výtok sĺz; trichofýcia; luxácia jabĺčka; stomatitída a zubný kameň; tracheálny kolaps

Príprava na výstavu
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Výstavného psa je nutné kúpať raz za týždeň až 14 dní. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.

Výživa šteňaťa
V šteňacom veku je výživa veľmi dôležitá, pretože pes v tomto období rýchle rastie. K jeho dobrému vývoju je potrebné podávať kvalitné krmivo, určené pre šteňatá.

Výživa dospelého psa
Kvalita potravy má veľký vplyv na kvalitu srsti, preto maltezáčik vyžaduje kvalitné krmivo.

Výživa starého psa
Pes – senior už nespotrebuje také množstvo potravy, ako dospelý, aktívny pes. Nie je preto vhodné zaťažovať jeho organizmus krmivom pre dospelých psov, ale pozvoľna prejdite na kvalitnú ľahkú stravu pre seniorov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Maltezáčik je veselý a prítulný pes, ktorý sa rád mazná. Pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti a lásky, bude vám oddaným, nežným a krásnym priateľom, ktorý vás bude doprevádzať na každom kroku.
http://www.psi-kocky.cz/files/eric.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ako sa starať o oči aby neslzili?

(Dada, 15. 10. 2014 21:11)

Dobrý deň,pred pár dňami som si zobrala maltezačku z útulku.Pochádza z veľmi zlých podmienok,ale pomaličky naberá odvahu veriť ľuďom,zoznamujeme sa začína si užívať dobrý život. Slzia jej však očká aj má veľmi veľké stopy po slzách pod očkami, poradíte mi prosím ako zamedziť slzeniu a ako sa zbavit stôp na srsti? Ďakujem Dada

Re: Ako sa starať o oči aby neslzili?

(tímea sisková, 21. 2. 2015 10:41)

Borová voda, ktorú kúpite v každom zvieracom obchode... ;)

pomožte mi prosim :(

(Anka , 10. 12. 2014 15:13)

potrebujem poradiť strašne sa bojím o moju fenku je maltezáčka 5 ročná uš 3 dni mi nechce nič jesť davam jej granule od malička...ale ako spominam už 3 den nič nechce jesť len spí trasie sa vobec nieje hrava ako inokedy stuka ...len vodu pije ...čo jej može byť ...? ak mate stym niekto skusenosť pomožte ...mi ako jej mam pomocť?

Re: pomožte mi prosim :(

(Mirka, 27. 1. 2015 23:17)

Ahoj,mne nechcela kejtinka tiež papkať potom som jej dala zeleninove granulky a naliala som do nich vodu aby boli mäkke nwm či to pomôže ale mojej kejtinke to pomohlo a teraz už papká ;)

Malti

(vanessa, 4. 11. 2014 17:20)

Je krasnučki...........

strava pre psika

(Bara, 29. 7. 2014 9:23)

Aké sú najlepšie granulky 4 mesačnej maltezacky ?

Re: strava pre psika

(Veronika, 28. 8. 2014 11:32)

My máme 7 mesačného maltezáka a už od 2 mesiacov mu podávame granulky Royal Canin junior.

Malteszky psík

(Kati, 12. 7. 2014 8:17)

Ahojte, mám malteszkeho psíka má už osem rokov ale je to jeden super spoločník.. Je to naše zlatičko ;) bývame v rod.dome a na dvore mame pyrenejskeho psa s ktorým sú najlepši kamaráti ..S inými psami vychádza tiež celkom dobre, podľa toho ktorý je to sused;)) s deťmi sa vie vyblázniť, ale k cudzím je zdržanliví ..Je to citlivé plemeno a má rad spoločnosť...

Malteszky psík

(Kati, 12. 7. 2014 8:16)

Ahojte, mám malteszkeho psíka má už osem rokov ale je to jeden super spoločník.. Je to naše zlatičko ;) bývame v rod.dome a na dvore mame pyrenejskeho psa s ktorým sú najlepši kamaráti ..S inými psami vychádza tiež celkom dobre, podľa toho ktorý je to sused;)) s deťmi sa vie vyblázniť, ale k cudzím je zdržanliví ..Je to citlivé plemeno a má rad spoločnosť...

rada

(JuroKl, 9. 1. 2014 17:58)

Ahojte, chcem sa vas opytat' moja fenka ma 3,5 tyz. a vazi 2,5kg, kolko bude mat v dospelosti? Neprekrmujeme ju.

aj ja chcem ...

(klaudia, 22. 8. 2010 13:06)

ja by som strašne chcela mat maltezačika ale rodičia mi to nedovolia mate štastie že mate psa

Re: aj ja chcem ...

(Dominika, 17. 11. 2012 19:46)

aj ja chcem maltezáčika ale moj ocko mi to nedovoli mama by mi to aj dovolila nuž.......teraz sa snažím všetko robit dobre a všetko to čo mi povedia nech mi ho kupia :ň radím tihladaj na google že jak presvedčit rodičov aby mi kupili psa.ja som si pozrela vela stránok a teraz si z nich píšem poznámky ako by som to mohla docielit.Dufam že sa mi to podarí prosím držte mi palce :) :(

Re: Re: aj ja chcem ...

(xxx, 8. 11. 2013 19:06)

Mať psa nieje problém mysli hlavne nato že či sa onho dokžeš postarať a nezostane na krku tvojich rodičov

ktorý

(ala282, 10. 1. 2013 14:49)

Chceme kúpiť nášmu 4 ročnému synovi psa. Rozhodujeme sa medzi maltezákom a toy pudlíkom. Ide nám skôr o terapeutické vlastnosti týchto psíkov, pretože by sme spolu s ním chceli pomôcť synovi s jeho zdravotnými problémami. Hľadáme prítulné, ale živé šteniatko, ktoré ho bude podporovať v terapii. Má strach s veľkých a tmavých psov, preto sme sa priklonili k týmto dvom rasám. Viete nám niekto odborne poradiť ?

Re: ktorý

(viktoria, 8. 11. 2013 19:04)

určite by som Vám poradila maltezáčika

kupanie

(ani, 6. 11. 2013 16:00)

Chcela by som sa opýtať ako casto kúpa nevýstavného maltezáka ktorá má 5 rokov?

POMOC...

(stanuska, 1. 10. 2012 20:58)

dobrý deň ja mam necelé 2 dni doma 7 týždňového maltezáčika a neviem koľko by toho mal spapať z krmiva...vačšinou spapa 10 granuliek a papa 4x do dňa a popri tomu mu ešte dávam mliečko...

Re: POMOC...

(Dominika, 17. 11. 2012 19:48)

Mlieko psovi?to sa mi nejak nezdá :/ ked viac už nechce tak ho do toho nenut on ked bude hladný poprosí alebo sa pozri či má prázdnu misku.Je zvláštne že dávam niekomu rady tým čo maju psov a ja sama sa snažím mat maltezáčika.prosím držte mi palce nech mi ho rodičia čo najskor kupia prosím :*

Re: POMOC...

(Dominika, 17. 11. 2012 19:49)

Mlieko psovi?to sa mi nejak nezdá :/ ked viac už nechce tak ho do toho nenut on ked bude hladný poprosí alebo sa pozri či má prázdnu misku.Je zvláštne že dávam niekomu rady tým čo maju psov a ja sama sa snažím mat maltezáčika.prosím držte mi palce nech mi ho rodičia čo najskor kupia prosím :*

Re: POMOC...

(zuzana, 21. 10. 2013 13:20)

MLIEčKO NIE,SPOSOBí ALERGIU.
NAšEJ MALEJ DáVAME GRANULE ROZAL CANIN,ALE OBJ. ORIJIN,KTORé Sú NAJKVALITNEJšIE PRE DLHý ZDRAVý žIVOT PSíKA.Má GRANULE K DISPOZíCII POčAS CEéHO DNA,TAKžE NEMá POCIT MUSíM JEST TERAZ LEBO BOHVIE KEDZ DOSTANEM,SAMA SI URčí KEDY JE HLADNá,POHYBOM AJ NADBZTOK POTRAVY SPáLI.