Choď na obsah Choď na menu
 


Štandart

23. 12. 2008

Maltézsky psík (pinč)


Originálny názov plemena : Maltese

Krajina pôvodu : Stredomorie

Doba vzniku : Stredovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14-15 rokov

Hmotnosť : 3-4 kg

Výška : 20-25 cm

História
Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov vôbec. Pravdepodobne pochádza z jadranského ostrova Mljet, z ktorého bolo tiež odvodené jeho meno. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tento pes pochádza z ostrova Malta. Patronát nad týmto plemenom má však od roku 1989 Taliansko. V stredoveku býval spoločníkom vysokej šľachty, od antiky až po novovek bol obľúbeným spoločníkom vznešených dám. Maltezáčik patrí do skupiny bišónov, je však isté, že predkovia všetkých týchto, dnes už samostatných a vyšľachtených plemien, pochádzajú zo Stredomoria, kde si ich bohatá aristokracia držala len pre potešenie a pre zvýšenie spoločenskej prestíže.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad
Maltezáčik je malý, elegantný pes, s nízko posadeným, kompaktným telom s rovným chrbtom. Hlava je stredne veľká s tmavými očami a čiernym nosom. Uši sú nasadené vysoko, sú dlhé a priliehavé, bohato osrstené. Chvost je nasadený v línii chrbta a je nesený v oblúku nad chrbtom.

Srsť a farba srsti
Srsť je veľmi dlhá, hustá a lesklá, rovná a hodvábna, bez podsady. Na tele je dlhšia než výška v kohútiku a splýva k zemi ako prikrývka. Na hlave je srsť tiež veľmi dlhá, na chvoste splýva na jednu stranu trupu. Farba srsti je čisto biela, prípustný je odtieň bledej slonoviny.

Spoločenská charakteristika
Maltezáčik je príjemný pes, ktorý má rád ľudí a nevyhľadáva konflikty ani s ostatnými psami, ani s inými zvieratami. K cudzím ľuďom sa chová zdržanlivo, známu návštevu však priateľsky uvíta.

Vzťah k deťom
Je to veľmi prítulný a živý pes, ktorý deti miluje, a veľmi rád sa zúčastní ich hier.

Výchova
Maltézsky psík je inteligentný, vyrovnaný pes, ktorý sa dobre učí, preto jeho výchova nebýva náročná. Základný výcvik poslušnosti je však nutnosťou. Jeho výchova však nesmie byť príliš tvrdá ani prísna, pretože je veľmi citlivý.

Držanie
Maltezáčik je typický rodinný pes, ktorého je vhodné chovať v byte. Uspokojí sa s malým brlôžkom v kľudnej časti bytu, kde môže nerušene odpočívať. Pokiaľ je zavretý sám v miestnosti, chápe to ako trest, preto je treba zaistiť mu voľný pohyb po celom byte.

Pracovné využitie
Tento pes je rýdzo spoločenské plemeno, a ako také sa nevyužíva k žiadnej práci.

Pohyb
Maltezáčik potrebuje dostatok pohybu, ale nevyžaduje príliš dlhé vychádzky. Pokiaľ s ním však na nejaký výlet vyjdete, prispôsobí sa vám, a rád vás bude doprevádzať.

Starostlivosť
Pokiaľ chcete mať maltezáčika vo výstavnej kondícii, potrebuje jeho srsť mnoho starostlivosti a pozornosti. Každodennú starostlivosť uľahčí výber kvalitnej kozmetiky a pomôcok. Pokiaľ sa srsti tohoto psíka budete venovať denne, postačí vám k tomu pár minút. Veľmi dôležité je každodenné prečesávanie a kartáčovanie v období, keď sa mení srsť zo šteňacej na dospelú. Pes si v tomto období na pravidelné česanie navykne a prehĺbi sa tým aj váš vzájomný vzťah. Pokiaľ chcete mať maltezáčika iba na maznanie, stačí kúpanie asi raz za 1-2 mesiace s použitím kvalitného šampónu a kondicionéra. Denne je nutné čistiť oči a srsť pod očami, aby sa nevytvárali škaredé stopy po slzách, čomu možno predísť použitím špeciálneho roztoku. Keď je srsť vysušená, použite olej. Pokiaľ však chováte výstavného psa, kúpanie musí byť častejšie, asi raz za týždeň, až 14 dní. Starostlivosť o srsť výstavného psa nájdete nižšie v rubrike „Príprava na výstavu“.

Strážne využitie
Maltezáčik je veľmi ostražitý psík, ktorý neznámeho návštevníka privíta štekotom, ale inak nie je ku stráženiu vhodný.

Vhodné športy
Agility; obratnosť

Najčastejšie nemoci
Epifora – výtok sĺz; trichofýcia; luxácia jabĺčka; stomatitída a zubný kameň; tracheálny kolaps

Príprava na výstavu
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Výstavného psa je nutné kúpať raz za týždeň až 14 dní. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.

Výživa šteňaťa
V šteňacom veku je výživa veľmi dôležitá, pretože pes v tomto období rýchle rastie. K jeho dobrému vývoju je potrebné podávať kvalitné krmivo, určené pre šteňatá.

Výživa dospelého psa
Kvalita potravy má veľký vplyv na kvalitu srsti, preto maltezáčik vyžaduje kvalitné krmivo.

Výživa starého psa
Pes – senior už nespotrebuje také množstvo potravy, ako dospelý, aktívny pes. Nie je preto vhodné zaťažovať jeho organizmus krmivom pre dospelých psov, ale pozvoľna prejdite na kvalitnú ľahkú stravu pre seniorov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Maltezáčik je veselý a prítulný pes, ktorý sa rád mazná. Pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti a lásky, bude vám oddaným, nežným a krásnym priateľom, ktorý vás bude doprevádzať na každom kroku.
http://www.psi-kocky.cz/files/eric.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:)

(:) , 12. 6. 2016 21:27)

chcela by som sa spýtať okolo akej ceny sa pohybujú ščeniatka?

Starostlivosť

(Niki, 21. 3. 2016 22:01)

Ahoj,chcela by som sa opýtať či sa da naučiť aby chodil vykonávať potrbu vonku.

Re: Starostlivosť

(Teddy, 26. 3. 2016 23:20)

Ano da sa to naucit, len to potrebuje trpezlivost. Na zaciatku sa treba pripravit na to ze s nim budes chodit 4-5 krat denne, ale casom sa nauci sam a budete chodit menej. Teraz ma ten nas pok roka a vsetko je uplne super.

sniscakovanatalka@ entrum.sk

(Natalia, 4. 1. 2016 22:21)

Ahojte ja mam mini maltezaka a ma 2 mesiace a vie kde ma pisat a kakat a vie aj sadni ocka mu cistime kazdy den

Re: sniscakovanatalka@ entrum.sk

(jjjjj, 4. 1. 2016 22:28)

Jeeej to uz taky poslusny zlatyyyy

muj milačik

(nwm, 21. 12. 2011 17:30)

já mám maltezaka a jsem spokojena .... jsou ji 2 roky .. má krásne jméno ... krome toho ze vám ho nereknu by jste se opicili nekrasnejsi jmeno ktere jsem slysela .. a rikaji to vsichnii ... a tak jsem si mylsela ze tady napisu ze ma muj pes má nejlepsi a nejkrasnejsi jmeno na celem svete a jemi jedno jake matee vy muzete si to aji styrsit vite kam ty vase jmena sorry .. :D to jsem nechtla a nechtel by se tady nekdo bavit a dat mi facebook jeho jsem holka a nejlepe kdyby nejakem 12-16 lety kluk .. :d napis te tady prosim promin te ze jsem taková drza . :D uz jsem taková proste yale nebojte polepsím se .. D: a abys te jenom edeli tak mam kolem tych12-15 lety .. :D
presne nebudu udavat . .:D

Re: muj milačik

(Natalia, 4. 1. 2016 22:26)

Sorry ale si trapna vies asi ked sme vsetcy pisali ze mame malezaka a urcite maju mena tak naco by sme sa opycily po tebe

Re: muj milačik

(zzzz, 8. 11. 2013 19:09)

si trapna a nie drza ...

Re: muj milačik

(sia , 9. 11. 2015 20:50)

ty si pekna krava

Maltézák mini

(barbora.serikova@gmail.com, 4. 10. 2013 19:08)

Ahojte ja mám maltézáka mini (volá sa molly) a poslúcha celkom dobre . Má 4 mesiace a už vie sadni, ľahni ... Tie uslzené očká sa dajú v pohode vičistit bórovou vodou alebo oftalom ale nedávajte to na tampón ! Lepšie je dať to na nejaký uteráčik ...

Re: Maltézák mini

(maja, 14. 1. 2014 19:15)

ahojte mam mini maltezaka a chcela by som sa opytat aku vysku bude mat v dospelosti.

Re: Re: Maltézák mini

(DIDA , 1. 12. 2015 19:50)

JE VELMI PEKNY

Re: Re: Maltézák mini

(maltezek má 20 až 25cm, 22. 11. 2015 8:42)

Dobre a neotravuj

pes

(dida, 1. 12. 2015 19:43)

hgfkgklg

júnu

(popoludní, 22. 11. 2015 8:39)

Saemko malte is 1234567890 rokov nojuirtesckmdnndndkrkdkk ii. Dirty. Rm. Floridu. Irituje

hnede uši

(sia, 9. 11. 2015 20:48)

ahoj môj maltezáčik má smotanové uška :-)

plzne?

(alexandra, 21. 8. 2015 10:18)

Dobrý deň chcela by som si kúpiť maltezáka a chcela by som vedieť či náhodou plzne, viete mi poradiť?

Re: plzne?

(Kadlo, 26. 8. 2015 22:45)

Nie, maltezaci neplznu. Patri medzi plemena, kotre nemaju srst, ale vlasy, takze ho budete musiet chodit strihat do salonov.

plzne?

(alexandra, 21. 8. 2015 10:18)

Dobrý deň chcela by som si kúpiť maltezáka a chcela by som vedieť či náhodou plzne, viete mi poradiť?

ako zistiť či je čistokrvný?

(mery, 21. 6. 2015 18:52)

Dobrý den,nevie my niekto poradiť či čistokrvnému maltezákovi stoja uši?Lebo sme dcére kúpili maltezáčika ale mu stále stoja uši,tak pochybujeme či je pravý maltezák?