Choď na obsah Choď na menu
 


Štandart

23. 12. 2008

Maltézsky psík (pinč)


Originálny názov plemena : Maltese

Krajina pôvodu : Stredomorie

Doba vzniku : Stredovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14-15 rokov

Hmotnosť : 3-4 kg

Výška : 20-25 cm

História
Maltézsky psík je jedno z najstarších plemien psov vôbec. Pravdepodobne pochádza z jadranského ostrova Mljet, z ktorého bolo tiež odvodené jeho meno. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tento pes pochádza z ostrova Malta. Patronát nad týmto plemenom má však od roku 1989 Taliansko. V stredoveku býval spoločníkom vysokej šľachty, od antiky až po novovek bol obľúbeným spoločníkom vznešených dám. Maltezáčik patrí do skupiny bišónov, je však isté, že predkovia všetkých týchto, dnes už samostatných a vyšľachtených plemien, pochádzajú zo Stredomoria, kde si ich bohatá aristokracia držala len pre potešenie a pre zvýšenie spoločenskej prestíže.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad
Maltezáčik je malý, elegantný pes, s nízko posadeným, kompaktným telom s rovným chrbtom. Hlava je stredne veľká s tmavými očami a čiernym nosom. Uši sú nasadené vysoko, sú dlhé a priliehavé, bohato osrstené. Chvost je nasadený v línii chrbta a je nesený v oblúku nad chrbtom.

Srsť a farba srsti
Srsť je veľmi dlhá, hustá a lesklá, rovná a hodvábna, bez podsady. Na tele je dlhšia než výška v kohútiku a splýva k zemi ako prikrývka. Na hlave je srsť tiež veľmi dlhá, na chvoste splýva na jednu stranu trupu. Farba srsti je čisto biela, prípustný je odtieň bledej slonoviny.

Spoločenská charakteristika
Maltezáčik je príjemný pes, ktorý má rád ľudí a nevyhľadáva konflikty ani s ostatnými psami, ani s inými zvieratami. K cudzím ľuďom sa chová zdržanlivo, známu návštevu však priateľsky uvíta.

Vzťah k deťom
Je to veľmi prítulný a živý pes, ktorý deti miluje, a veľmi rád sa zúčastní ich hier.

Výchova
Maltézsky psík je inteligentný, vyrovnaný pes, ktorý sa dobre učí, preto jeho výchova nebýva náročná. Základný výcvik poslušnosti je však nutnosťou. Jeho výchova však nesmie byť príliš tvrdá ani prísna, pretože je veľmi citlivý.

Držanie
Maltezáčik je typický rodinný pes, ktorého je vhodné chovať v byte. Uspokojí sa s malým brlôžkom v kľudnej časti bytu, kde môže nerušene odpočívať. Pokiaľ je zavretý sám v miestnosti, chápe to ako trest, preto je treba zaistiť mu voľný pohyb po celom byte.

Pracovné využitie
Tento pes je rýdzo spoločenské plemeno, a ako také sa nevyužíva k žiadnej práci.

Pohyb
Maltezáčik potrebuje dostatok pohybu, ale nevyžaduje príliš dlhé vychádzky. Pokiaľ s ním však na nejaký výlet vyjdete, prispôsobí sa vám, a rád vás bude doprevádzať.

Starostlivosť
Pokiaľ chcete mať maltezáčika vo výstavnej kondícii, potrebuje jeho srsť mnoho starostlivosti a pozornosti. Každodennú starostlivosť uľahčí výber kvalitnej kozmetiky a pomôcok. Pokiaľ sa srsti tohoto psíka budete venovať denne, postačí vám k tomu pár minút. Veľmi dôležité je každodenné prečesávanie a kartáčovanie v období, keď sa mení srsť zo šteňacej na dospelú. Pes si v tomto období na pravidelné česanie navykne a prehĺbi sa tým aj váš vzájomný vzťah. Pokiaľ chcete mať maltezáčika iba na maznanie, stačí kúpanie asi raz za 1-2 mesiace s použitím kvalitného šampónu a kondicionéra. Denne je nutné čistiť oči a srsť pod očami, aby sa nevytvárali škaredé stopy po slzách, čomu možno predísť použitím špeciálneho roztoku. Keď je srsť vysušená, použite olej. Pokiaľ však chováte výstavného psa, kúpanie musí byť častejšie, asi raz za týždeň, až 14 dní. Starostlivosť o srsť výstavného psa nájdete nižšie v rubrike „Príprava na výstavu“.

Strážne využitie
Maltezáčik je veľmi ostražitý psík, ktorý neznámeho návštevníka privíta štekotom, ale inak nie je ku stráženiu vhodný.

Vhodné športy
Agility; obratnosť

Najčastejšie nemoci
Epifora – výtok sĺz; trichofýcia; luxácia jabĺčka; stomatitída a zubný kameň; tracheálny kolaps

Príprava na výstavu
U tohoto plemena príprava na výstavu spočíva v úprave jeho dlhej, hodvábnej srsti. Výstavného psa je nutné kúpať raz za týždeň až 14 dní. Srsť sa natáča do špeciálnych hodvábnych alebo igelitových natáčok, v ktorých musí byť premastená olejom, aby sa chlpy nelámali. Natáčky sa prečesávajú asi dvakrát týždenne.

Výživa šteňaťa
V šteňacom veku je výživa veľmi dôležitá, pretože pes v tomto období rýchle rastie. K jeho dobrému vývoju je potrebné podávať kvalitné krmivo, určené pre šteňatá.

Výživa dospelého psa
Kvalita potravy má veľký vplyv na kvalitu srsti, preto maltezáčik vyžaduje kvalitné krmivo.

Výživa starého psa
Pes – senior už nespotrebuje také množstvo potravy, ako dospelý, aktívny pes. Nie je preto vhodné zaťažovať jeho organizmus krmivom pre dospelých psov, ale pozvoľna prejdite na kvalitnú ľahkú stravu pre seniorov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Maltezáčik je veselý a prítulný pes, ktorý sa rád mazná. Pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti a lásky, bude vám oddaným, nežným a krásnym priateľom, ktorý vás bude doprevádzať na každom kroku.
http://www.psi-kocky.cz/files/eric.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

maltezak

(Gabriel, 13. 10. 2013 21:39)

Chcel by som sa spytat ze ci mi teraz prezil jedunu noc vonku dakujem vored za odpoved

..

(chixbox, 1. 9. 2013 16:19)

Preco to tu tahas nikoho to netrapi bud povedz to meno alebo pst. A kamosov si zhanaj inde !

maltezák

(tajuška, 27. 11. 2012 10:35)

a ja mam doma psa Tajsona je velmi kamratsky.

oči

(pepa, 4. 8. 2012 13:40)

dobrý den mám polročného psíka maltezáka a chcela by somsa opýtat čím mu má čistit oči. do teraz som mu ich čistila iba čistou vodou a uterákom alebo handričkou.

Re: oči

(maťa, 7. 8. 2012 9:58)

ahoj...ja mojmu oči čistím špecialnym pripravkom, ktorý je na to určený...dostaneš to v každom pet obchode...
ale odkedy mu vystrihujeme chlpy z okolia tých slzných žliaz tak sa mu vôbec nefarbí srsť...

Nový psík

(Mimka, 1. 8. 2012 9:51)

Ja mam maltenzaka Buddyho cca dva dni ale som s nim nadmieru spokojna je to uzasny hravý psík . Moj psík ma 6týždňov nieje to velky vzrast ja mam toho mini maltenzaka je krásne maly a prítulny psík . Je to najlepši psik aleko som doteraz mala .

Odpovede

(adminka, 5. 2. 2012 14:08)

Každý pes si zvyká inak. Pokiaľ nebude až prííliš na svojo pána naviazaný, pôjde to ľahšie. Napr. moja sučka si musela zvyknúť na to, že sme chodili do školy a tak. Keď som odchádzala, počúvala som vždy jej plač.
Ale treba zatnúť zuby a vydržať to, pes potom spraví to isté. ;)

Maltezáčik...

(bubu, 23. 11. 2011 16:32)

Ja si ho raz chcem kúpiť...ale ešte nwm kedy...no dúfam že to bude čo najskôr ... :D

Mini maltezacik

(Maltezacik, 31. 10. 2011 17:58)

Chcela by som sa poradit, ako sa maltezak sprava, ked je doma sam, ked majitel je v praci. Vie si na to zvyknut?(8hodin ked je sam doma) Dakujem za radu

chúda :(

(natália, 28. 6. 2011 9:57)

ahojte , moja sprosta spolužiačka dostala maltezačika . už sú mu tri roky a stale vie len povel sadni .ta moja spolužiačka je chudobna a davaju mu na jedenie cistrý rožok a vodu mu daju raz za den a to len polku misky !!!! ja doma mam psa tinu a už vie veľa veci a piť jej davame 5 krat za den ak si vypita tak aj viac na papanko jej davame pediree a taketo granulky a davame jej len kvalitne veci !!!!!!!!!!! na dôkaz , že tina toho vie veľa som vam to už davnejšie dala na youtube http://www.youtube.com/watch?v=gkFL4kB8zaI

Pinďo

(zuzka, 15. 12. 2010 12:47)

Maltezáčik Pinďo má 9týždňov a hneď od druhého dňa som začala s ním chodiť von na jedno miesto sa venčí-kaká.Je treba dostatočnú trpezlivosť. Keď sa napapá, hneď ideme von a on si potrebu vykoná. Prechádzame sa kým sa nevyvenčí. Teraz po týždni vie prečo ideme po jedle von, zakaždým úspešným venčením ho pochválim rovnakou intonáciou v hlase a pohladením. V noci vstávame 2krát v troj hodinovom intervale na cikanie. V byte má jedno miesto na chodbičke,potom ideme spať.Asi od roku života to nebude také časté.

Odpoveď z dňa 9.9.2010

(adminka, 9. 9. 2010 18:34)

Veľkosť psa maltezáka pri 3 mesiacov je približne u každého jedinca iná. Ale približné do 18 až 20 cm. Napr´íklad čo mala moja Tinka šteniatko, jedna sučka merala len 15 cm a má 3 roky a má len cca 22 cm. Nie je to také náročné ak sa tomu budeš aktívneť venovať. Musíš si všimnúť kedy psík ciká a keď dociká jemne ho novinami buchnúť po zadku a ukázať na to kde cikal. Potom to utriete a dáte tam noviny a tak to robíme vždy a pomaly posunte papier k dveráma by vedel, že mám na papier cikať a nakoniec ho učiť von. On sa odnaučí od vnútrajšieho cikania. Vždy keď sa vonku viciká alebo doma poprosí, von na záchosd pohladkajte ho. Dúfam, že som aspoň troška pomohla. Tak sme to robili aspoň mi.

:-)

(Maťka, 9. 9. 2010 17:31)

chcela by som sa opýtať.. chcem si kúpiť maltezáka.. má 3 mesiace.. takže je ešte taký maličký ? :) a ešte niečo.. je ťažké ho vychovať tak, aby som s ním nemusela chodiť v noci von, keď bude chcieť cikať ? :)

moj maltezačik

(Veronika, 20. 8. 2010 16:04)

Ahojte, moja maltezačka Nelly má 9 týždňov. Neviem či mi to robi naschvaľ, ale kaka a ciká len doma, vonku nie. Snaď sa polepší. Som s ňou veľmi spokojná. Je zlatučká a stale je len pri mne.

lulu

(maltezačik, 19. 8. 2010 18:16)

ahojte ja som dostala maltezacika 8.7. noo neskutocne som rada ze ho mam... tiez by som ju nevymenila za nic vola sa soffi poscuva na svoje meno, ovlada:sadni,lahni,nesmies,poprost,pod sem. a teraz ju ucim zostan celkom sa nam dary.. a to ma len 3 mesiace a tyzden.. :) je straaasne sikovna... a rozumna... :)po dvoch dnoch ako sme si ju doniesli nam prestala kakat doma.. :) som na nu velmi hrda.. :)

Jééj

(Lucia, 14. 8. 2010 13:35)

Mne dnes moj priateľ kúpil maltezáčika.. Je to nádherný a múdrý psík..

Maltezáčik =)

(Januška, 1. 7. 2010 23:21)

Ajja mam maltezaka.Je strasne zlaty psik newymenila by som ho za ziadneho ineho aj ked je obcas twrdohlawy :).

MaltezáčiQ

(Mia, 22. 5. 2010 13:31)

moj sa volá Snoopy :) je krásni a prítulný už vie čistotnosť a má len 13 týždňou teaz ho učím na vodidku a povel sadni :) ľahni vie aš príliš dobre :D :D :D ak viete bako to myslím :D

maltezacik

(klara vienoueova, 13. 4. 2010 17:55)

maltezak je velmi pekny psik ale je aj trochu rozmaznany,ale to suvisi aky je majitel moj ma uz 12 rokov a stale skace na gauc a je v pohode.

maltezacik

(lucia, 9. 4. 2010 13:24)

doma mam tiez maltezaka a myslim ze le to najzlačí pes na svete