Začíname s výchovou šteňaťa
Na spoznanie nového domova a novej rodiny je pre šteňa najvhodnejšie obdobie medzi 6 až 8 týždňom. Predtým ako si vaše šteniatko donesiete domov, je nutné vykonať určité opatrenia a mať potrebné vybavenie, aby sa šteňa cítilo vo vašom domove spokojné.
Miesto na spanie - Lôžko alebo búda je dôležitou časťou okolia vášho psa. Zabezpečuje mu jeho vlastné teritórium a útočisko. Taktiež je veľmi dôležitým prínosom k tomu, aby sa šteňa v novom domove cítilo bezpečne. Zaručene mu bude chýbať matka a súrodenci z jeho predchádzajúceho domova, a preto bude pre neho dobré, keď bude mať svoje vlastné "územie". Veľmi vhodné je dať šteniatku kus látky, ktorá pochádza z jeho predošlého domova - bude cítiť pach svojej matky a bude sa cítiť omnoho bezpečnejšie.
Odber šteňaťa - pokiaľ je to možné, odoberte šteňa v piatok alebo sobotu ráno, aby si mohlo počas dňa či víkendu na vás a na nové prostredie lepšie zvykať. Je to pre neho významný deň.
Návšteva veterinára - je veľmi dobré nechať šteňa prezrieť veterinárom, zvlášť, či nemá vrodené choroby. Najlepšie hneď cestou domov od chovateľa. Pokiaľ veterinár zistí závažné onemocnenie, môžete šteňa ešte vrátiť chovateľovi.
Príchod domov - ak máte deti, nedovoľte im privítať nové šteňa veľmi hlučne, mohlo by ho to znervózniť a zmiasť. Oslovujte šteniatko hneď menom, ktoré ste mu vybrali, rýchlejšie si naň zvykne. Ihneď po príchode dovoľte šteňaťu vykonať vonku svoju potrebu. Je veľmi dôležité ho k tomu správne viesť už od začiatku.
Väčšine šteniat treba dovoliť vykonať potrebu najmenej raz za dve hodiny a po každom jedle. Je vhodné podávať šteňaťu stravu 4 krát denne. Pri prvom kŕmení, po príchde k vám, mu dajte o niečo menej jedla ako dostávalo predtým. Je to preto, že môže byť ešte rozrušené alebo nervózne z nového prostredia. Pred spaním umožnite šteniatku vykonať potrebu, inak vás bude v noci budiť. Šteňa bude pravdepodobne prvú noc kňučať, pretože je rozrušené a nemá v noci pri sebe nikoho. V žiadnom prípade šteňa za to netrestajte. V prvých dňoch navykania by mal byť pes v úzkom styku so svojim novým pánom.
Prijatie psa do vášho domova znamená novú zodpovednosť. Je dôležité aby ste vy a aj vaši členovia rodiny začali s uplatňovaním predstáv o výchove a výcviku psa ihneď. Za starostlivé zaobchádzanie a výcvik vám bude odmenou priateľský a poslušný pes, na ktorého budete pri prechádzke pyšní.
Metodika výcviku šteniat
Po prevziatí šteňaťa od chovateľa musí nový majiteľ popri správnej výžive venovať rovnakú pozornosť aj vychádzkam so šteňaťom. Tie je najlepšie vykonávať pred kŕmením, a zo začiatku by sme mali chodievať na odľahlé a nerušené miesta. Pri prechádzkach najlepšie spoznávame povahu šteňaťa a upevňujeme si s ním vzájomný vzťah, učíme novým návykom a taktiež novým zákazom. Všetky požiadavky na šteňa by mali byť uplatňované hravou formou, každý pozitívny pokrok by mal byť náležite odmenený. Po určitej chvíli, kedy na šteňa kladieme určité nároky prvého výcviku, by sme mu mali dať na chvíľu voľnosť, nechať ho pobehať si, pohrať sa a pod. Nikdy ho necvičte pridlho. Spôsobilo by to jeho únavu a nereagovanie na vaše požiadavky. Celý výcvik šteňaťa by mal prebiehať vo forme hry, aby sa aj na ďalší výcvik vaše šteniatko tešilo. NIKDY NEBUĎTE NA ŠTEŇA HRUBÍ !!!