Choď na obsah Choď na menu
 


BULTERIÉR

1. 2. 2010

BULTERIÉR

Pôvod: Ako jeho názov napovedá, vznikol krížením anglických buldogov s bielymi, dnes už nejestvujúcimi staroanglickými teriérmi a jeho "poslaním" bolo zápasiť v arénach s býkmi, so psami alebo ničiť potkany. Spočiatku sa dbalo iba na bojové schopnosti, na vonkajší vzhľad sa prvý raz zameral James Hinks z Birminghamu, pokladaný dnes za zakladateľa moderného bulteriéra.

Popis: Stredne veľký, mimoriadne svalnatý a mohutný pes, nazývaný "gladiátorom medzi psami". Hlava má v psej ríši nezvyčajný vajcovitý tvar s hrbatým nosom (s nosným chrbtom vyklenutým nahor). Oči úzke, šikmo uložené, trojuholníkové. Krk klenutý, dlhý, svalnatý. Nohy hrubé, svalnaté, rovnobežné. Telo s krátkym, mocným chrbtom a s hlbokým hrudníkom. Chvost krátky, nízko nasadený, vodorovne nesený. Srsť krátka, priliehajúca, lesklá, avšak na ohmat hrubá. Farba čisto biela alebo rozlične sfarbená, pričom farebné plochy musia prevládať. Nežiaduca je iba modrá a pečeňovohnedá farba. Veľkosť: Štandard neurčuje presný limit, výška v kohútiku okolo 50 cm pri hmotnosti 25-30 kg.

Charakteristika: Napriek zlej povesti je to k ľuďom milý a priateľský pes, ktorý má rád deti a svojmu majiteľovi je veľmi oddaný. Mimoriadne odvážny, mocný a tvrdohlavý pes, v boji nebezpečný protivník.

Zvláštne nároky: Ťažko znáša zmenu majiteľa. Potrebuje pevnú ruku a veľa trpezlivosti. Od mladosti treba korigovať vzťah k ostatným psom aj k iným domácim zvieratám, pretože má sklon k bitkám a ruvačkám.

Využitie: Pôvodne bojový pes. Dnes sa úspešne používa ako poľovný pes (najmä na diviakov), ako spoločenský pes aj ako obranár a strážca.

Výskyt: Dnes veľmi obrúbený a často chovaný pes.

Možná zámena: Od amerického staffordshirského teriéra sa odlišuje typickou pretiahnutou hrbatonosou hlavou a vztýčenými ušami.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(Mashasmona, 12. 12. 2017 22:29)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break any antibot CAPTCHA's.
Captcha Bypass Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"