Choď na obsah Choď na menu
 


BRAZÍLSKA FILA

1. 2. 2010

BRAZÍLSKA FILA

Pôvod: Vznikla v Brazílii pravdepodobne krížením dovezených dogovitých psov z Portugalska, Španielska a Anglicka, niektorých poľovných psov - osobitne významný bol podiel krvi anglického bladhaunda - a pôvodných domácich foriem indiánskych psov. Dochádzalo k nemu už od konca 19. storočia, moderný registrovaný chov sa však začal až po druhej svetovej vojne.

Popis: Pomerne veľký a mocný dogovitý pes kvadratickej telesnej stavby. Hlava pomerne veľká a ťažká, ňucháč mierne klenutý (tzv. rímsky nos). Spustené očné viečka dodávajú plemenu charakteristický výraz. Zadok vyšší ako kohútik, zadné nohy o čosi dlhšie ako predné. Srsť krátka, hladká, hustá, na hrdle, hrudi a na bruchu vynára laloky. Farba: Všetky jednofarebné varianty okrem bielej, myšacej sivej, škvrnitej a merle. Časté je pruhovanie. Veľkosť: Psy 65-75 cm, suky 60-70 cm. Hmotnosť minimálne 50, resp. 40 kg.

Charakteristika: Pes so "zlou povesťou" sa k cudzím ľuďom naozaj správa odmietavo až agresívne, svojmu pánovi a jeho rodine je však mimoriadne oddaný. V domácom prostredí je veľmi pokojný, vyrovnaný a priateľský.

Zvláštne nároky: Je vhodný skôr pre majiteľov rozľahlých vidieckych sídel ako do mestskej premávky. Žiada si pevnú a dôslednú výchovu, nie však služobný výcvik. Akékoľvek prejavy agresivity treba od šteňacieho veku dôsledne tlmiť.

Využitie: Pôvodne poľovný pes na veľké šelmy. V minulom storočí sa vraj používal aj pri chytaní utekajúcich otrokov. Vynikajúci strážca a obranca.

Výskyt: V ostatných rokoch pomerne rozšírené molossoidné plemeno.

Možná zámena: S bulmastifom, ktorý je menší, má rovný nos aj chrbát (nemá zvýšený zadok) a nemá toľko voľnej kože na tele. To isté možno povedať o mastifovi, ktorý je naopak

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Recommendations: how to promote your maltezacik.estranky.sk

(Latonyanic, 26. 3. 2018 19:01)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any anti-bot protection.
Captcha Solution Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"