Choď na obsah Choď na menu
 


Anatómia psa

30. 8. 2009

Hoci vzhľad a veľkosť psov sú rôzne, v zásade sú všetky psi stavané podľa určitého "štandardu", podobného všetkým mäsožravcom. Počas rokov výberu psov pre šľachtenie nových plemien sa podstatne zmenila aj ich anatomická stavba, ktorá dáva základnému tvaru mnoho podôb. Rozdelenie tela psa je podobné ako u všetkých cicavcov.  Skladá sa z osovej časti (trup v širšom zmysle) a z končatín. Osovú časť tvorí hlava, krk, trup a chvost. Končatiny rozdeľujeme na hrudníkové a panvové. Toto rozdelenie tela psa sa musí zachovať aj napriek veľkej variabilite veľkosti u jednotlivých plemien psov, napr. nemecká doga - jazvečík. Žiadny iný druh cicavcov nie je reprezentovaný tak širokou variabilitou veľkostí jednotlivých častí tela, ako pes.

Kostra psa

Kostra psa sa skladá z dvoch hlavných typov kostí: dlhých kostí (duté kosti, ako napríklad končatinové kosti a chrbtica) a plochých kostí (lebka, panva a lopatka). Hoci sa základný vzor od praveku nezmenil, podstatné zmeny sú medzi plemenami v končatinových kostiach. Kostrová sústava je zložená z kostných a chrupkovitých orgánov, ktoré sú vzájomne spojené, a s väzmi vytvárajú kostru. Kostra je statickým a mechanickým podkladom pre mäkké časti tela. Kostra psa sa skladá z 279 až 282 kostí, čo reprezentuje 8-9% celkovej hmotnosti psa.

 

Práca kostry - kostra je systémom kostených pák uvádzaných do pohybu svalmi, ktoré sa v rozhodujúcich bodoch upínajú na kosti. Kosti sú navzájom spojené kĺbmi, ktoré vykonávajú úlohu tlmičov nárazov. Štruktúra kosti je zložitá a dáva telu veľkú stabilitu, ale neprekáža mu v pohybe. Kosti sú zakončené šľachami, ktoré určujú smer pohybu kostí a stupeň ich vychýlenia. Každý kĺb je uložený v kĺbovom púzdre, ktoré obsahuje kĺbové mazivo. Konce kostí v kĺbe sú pokryté chrupavkou, ktorej hladký povrch umožňuje ľahký pohyb kĺbu a napomáha tlmiť otrasy.

Chrbtica psa

Chrbtica je vlastne trubica, ktorá sa skladá z jednotlivých kostí nazvaných stavce a tie sú spojené silnými šľachami. Stredom tejto trubice prechádza miechový kanál, v ktorom je umiestnená vzácna miecha. Stavce pokračujú až do chvosta. Medzi dvoma stavcami je vláknitá podložka, takzvaná medzistavcová platnička, ktorá tlmí mimoriadne otrasy a pohyby. Jej štruktúra je podobná cibuli a skladá sa z množstva tenkých šupiek a tekutiny. S narastajúcim vekom psa sa z medzistavcových platničiek vytráca tekutina a chrbtica stráca ohybnosť. Pri plemenách ako jazvečík, baset a pod. nastáva tento proces oveľa skôr.